Reportáž Nízké Tatry lavinové výcviky 2010

Po loňském „zkušebním“ lavinovém výcvikovém soustředění, výrazně stoupl zájem o trávení zimní dovolené tímto způsobem a letos jsme menší horskou chatu naplnili ve třech termínech, v lednu, koncem února a na konci března. Sněhu byl letos v Tatrách po celou zimu výrazný podprůměr, všechno se letos zřejmě vysněžilo v ČR :) Ale to nebylo nijak na závadu, psi s páníčkama odváděli vynikající výsledky, brzy se naučili, že hledání „bisquitmana“ je vyníkající rozptýlení volných chvilek mezi tréninky poslušnosti, procházkami po překrásném okolí, nebo výlety po úchvatných horách. V lednovém laviňáku byla úroveň lavinových výsledků asi nejvyšší, což se podepsalo i na výsledcích závodu.

Lednovým i absolutním vítězem se stala Míša s maliňačkou Abibi, vytrénované holky z Ostravy. Druhé místo v lednové soutěži obsadili Radka s Flipem, loňští vítězové. Ale i v ostatních turnusech se našli převelice šikovní psi. Nejvíce zazářil Martinin Charísek, který vyhrál únorový závod a velká pochvala patří také skupině čuvačů, která tvořila nepočetněji zastoupené plemeno, s vynikajícími výsledky. Třetí lavinové cvičení – v březnu, vypadalo na sníh nejnadějněji. Ještě pár dní před odjezdem byly informace o půl metru sněhu, který však při intenzivní oblevě vzal za několik dní za své, takže začátky výcviku probíhaly ve sněhokupách a končily jarem v plném rozpuku, a povím Vám, Tatry krásně voní, když se probouzí:) To však nijak nekazilo výsledky výcviků ve vyhledávání, takže stejně jako při ostatních laviňácích, ukončili jsme pobyt vyhledáváním na Brhliskách, kam jsme se se psy přesunuli lanovkou, kde probíhalo vyhledávání figurantů kompletně schovaných pod sněhem. Březnovým vítězem se podle očekávání stala záchranářka Pavla s kníračkou Winky, které na paty šlapal maďárek Woody. Zatímco Winky systematicky prohledávala vytyčený prostor dle pokynů psovodkyně, Woody se příliš nezabýval zbytečným prohledáváním a nahnal body za čas tím, že si to, jako vždy, namířil rovnou k figurantům. Podotýkám, figuranti byli schovaní dávno před příchodem každého psa..

Letošní laviňáky máme úspěšně za sebou, stejně jako skončila zima na Slovensku. Těším se na účast v příštím roce! Termíny budou zveřejněny (po dohodě s majitelem objektu) na samostatné stránce.

Fotogalerie z lavinových výcviků:

lednový výcvik http://moraviadogschool.rajce.idnes.cz/Lavinovy_vycvik_leden_2010/

únorový výcvik http://moraviadogschool.rajce.idnes.cz/lavinovy_vycvik_unor_2010/

březnový výcvik http://moraviadogschool.rajce.idnes.cz/Lavinovy_vycvik_brezen_2010/

Celkové výsledky všech tří závodů:

1. Michaela Veličková Abibi BO 102 (vítěz leden)

2. Martina Holánková Chari ZR 96 (vítěz únor)

3.Pavla Dorničová Winky Kn. 91 (vítěz březen)

3. Radka Martinková Flip FCR 91

5. Katka Halmová Arca SČ 89

6. Petra Bartlová Woody MO 85

7. Katka Zbožínková Mango LR 79

8. Eva Mašínová Lola SČ 76

9. Míša Pavlíková Athos ZR 69

10. Dáša Tichá Annie kř. 68

11. Iva Papežíková Terka, IT 66

11. Petra Vránová Albert . 66

13. Jana Kučerová Rita, kř. 56

14. Michal Bošela Buddy BC 47

15. Petra Stříbrná Fido SČ 13