Reportáž 5. lavinový výcvik, únor 2011

Místo konání: 
Nízké Tatry

První letošní pobyt na horách se nesl v duchu hned několika novinek. Největší byla ta, že jsme letos obsadili rovnou tři menší chaty, podstatně lépe vybavené a s celkovou kapacitou 11 pokojů, psů se nám tentokrát sešlo 16, z nich se výcviků účastnilo 11. Výcviku poslušnosti se tentokrát ujala Kateřina Svobodová a mě tak zbylo více času na lavinové výcviky (a také na mou – v té době - hárající Erinku) :-)

 

V den příjezdu jsme však museli změnit plánované rozdělení pokojů. Točité schody vedoucí k pokojům byly pro některé psy náročnější než se mi prve zdálo. Ale díky vstřícnosti všech, byli brzy na pokojích ubytovaní úspěšně i s pejskama a my mohli na první seznamovací procházku.

 

vyhledávání na BrhliskáchNásledující den psovodi absolvovali hned dva tréninky seznamování se s vyhledáváním figuranta, které proběhly neobvykle úspěšně. Další den jsme tedy začali figuranty lépe ukrývat, což psům nikterak výsledky neovlivnilo. Výsledky po druhém dni = 120%!

Po té následovalo noční vyhledávání, kde jsme vyčlenili několik psů, kteří při hledání chybně používají až příliš oči… Největší pochvala patřila Lukášovi s maďárkem Dyppem, za nejlepší komunikaci se psem.

Ve večerních hodinách proběhlo losování o dvě vstupenky do termálního aquaparku, které vyhráli Kamila a Lucka a všichni se již těšili na následující FREE DAY. Tento den byl bez výcviku, určený k výletům ať již po horách, do aquaparku, k lyžování, návštěvou jeskyně, atd., Petra s Albertem dokonce našly přírodní termální pramen, který se nám nepodařilo nalézt vloni.

 

Sněhu bylo tentokrát výrazně podprůměr, většina lanovek byla první 4 dny z větší části uzavřena kvůli silnému větru který panoval ve vyšších polohách, ale na druhou stranu bylo relativně teplo a celý týden slunečno, tedy na své si přišli hlavně výletníci.

 

Před koncem týdne jsme tradičně vyjeli lanovkou na Brhliska, kde jsme prověřili co jsme psy naučili - nahoře je čekali figuranti, zasypaní pod sněhem.

Novinkou letos byla také přednáška o prevenci před lavinovým nebezpečím a objasnění postupu při záchraně zasypaného.

 

Poslední den ve večerních hodinách opět proběhla soutěž ve vyhledání 3 figurantů, na které se hodnotila rychlost přesunu na místo, rychlost a způsob vyhledávání, práce psovoda a samozřejmě počet nalezených figurantů a způsob označení. Na konec ještě s malým testem z předchozí přednášky.

Vítězkou se stala Lucie Zoubková s ohařem Marunou, kteří získali největší počet bodů, Maruna měla vynikající výsledky již při výcvicích, kde byla vidět efektivní práce s vysokým nosem, který je zvyklá používat při hledání zvěře a je šikovná, jelikož si rychle uvědomila, že figuranti se dají nalézt stejným způsobem!

Maďarský ohař Berry zjevně pochopil oč nám celý týden šlo. Nikde zbytečně neztrácel čas a rychlým zkušeným postupem získal nejrychlejší čas při prohledávání, když nalezl všechny figuranty během tří minut (naopak nejdelší čas byl 7 minut). Klára Šíblová s Berrym vybojovali 2. místo!

Na paty jim šlapal Robert (Tom) Bischof, s flat coated retrieverem Tonym, se kterým zastoupil jeho nachlazenou paničku a tím se tak bohužel vyřadil ze soutěže s vlastním psem :-( Tony s páníčkem předvedli ukázkové prohledávání celého vytyčeného terénu, kde jim neunikla ani myška a získali nejlepší bodové hodnocení za ovladatelnost a postup terénem a celkově 3. místo!

 

  1.  Lucie Zoubková, MOK Maruna 79 b
  2.  Klára Šíblová, MOK Berry 77 b
  3. Robert Bischof FCR Tony 76 b
  4. Lukáš Novák MOK Dypp 74 b
  5. Tereza Dvořáková LR Mates 61 b
  6. Katarína Idešicová, Bílý šv. ovč. 58 b
  7. Kamila Čížková, bígl, Bárt, 57 b
  8. Petra Vránová, BK, Albert, 44 b

 

Těsně, 4. místo, obsadili Lukáš s Dyppem, spolehlivým nalezením a označením všech figurantů, ale zda na Dyppa začala působit únava, nebo v tom hrál roli jiný faktor, zrovna ovladatelnost byla tentokrát špatná, ač právě za ni byli dřív chváleni!

Labradorský retriever Mates se nám rozhodl ukázat, že už bylo dost hledání figurantů a nadšeně nám nosil všechny klacíky… ale Tereza ho přesvědčila a po nalezení dvou figurantů nakonec obsadili 5. místo.

6. místo Katarína Idešicová, její Bílý švýcarský ovčák Kirtan jako jediný sám a bez povelů označil všechny figuranty štěkáním! Bohužel vynechali prvního, i přes důslednou práci v terénu. Ale my co je známe, víme, že Katka s Kirtanem vyhráli již dřív, ten největší boj..

7. místo statečně vybojovali Kamila Čížková s bíglem Bártem. Na svůj věk je to velmi šikovný pes, měl druhý nejlepší čas postupu, bohužel přešel jednoho figuranta a druhého neoznačil jak by měl. Ale na jeho 6 měsíců udělal obrovské pokroky a s trochou tréninku určitě příští rok zazáří už v pokročilém lavinovém výcviku!

Petra a její Albert jsou velmi zajímavá dvojice, Albert je z vyprávění natolik inteligentí pes, až se tomu samotný divím. Ve zkratce – Albertovi nedělá problém vyhledat sebelépe ukrytého figuranta, ale vypadá-li to, že figurant snad ani schovaný není, tak to očividně není dost dobré pro jeho úroveň! Takže na soutěži mu to přišlo lehké. Přestal s námi hrát a získal 8. místo.

 

Celkový dojem z tohoto výcvikového týdne mám výborný! Takové pokroky, během tak krátké doby, musím připsat obrovské šikovnosti a talentu psů a samozřejmě velké snaze páníčků! A nemenší podíl patří především ochotným figurantům, bez kterých se žádný záchranářský výcvik neobejde!

Těším se na setkání příští rok, v termínu pro pokročilé! :-)

Tomáš

 

PS. budou přidány fotky a termíny lavinových cvičení v následujícím roce. A opět budou nabídnuty slevy za včasné přihlášení.